PLEMENO BRITSKÉ - Portrét plemene Britská krátkosrstá kočka

 Historie

Britské krátkosrsté kočky jako plemeno vznikly kolem roku 1900 ve Velké Británii. Domácí krátkosrsté kočky zde chovatelé křížily s tehdejšími předchůdci perských koček. Z počátku bylo plemeno chováno pouze v barvě modré.

Zatím se chovatelé v Evropě také pokoušeli o vyšlechtění krátkosrsté mohutné kočky, ale tady se kočka v podstatě stejného vzhledu jmenovala evropská krátkosrstá. K tomuto šlechtění používali také angorské kočky a předchůdce dnešních perských koček.  Aby byl kolem tohoto plemene ještě větší zmatek, chovatelé ve Skandinávii chovali také evropské krátkosrsté kočky, které ale odpovídali úplně jinému standardu než kočky evropské např. v Německu nebo Nizozemí. Nakonec přece jen došlo k uspořádání tohoto chaosu a evropskými kočkami se od 1.1.1982 nazývají kočky, které odpovídají evropským kočkám ze Skandinávie a mohutnější podsaditější kočky z pevniny byly zařazeny do plemene britských koček.

 

Charakter

Kočky tohoto plemene jsou známy svou vyrovnanou a příjemnou povahou. Většina je nanejvýš snášenlivá a přátelská a má velkou schopnost se přizpůsobit. Britské kočky se dokážou velice dobře samy zabavit. Někdy celé hodiny prospí, ale rády  se taky mazlí a nechávají hladit a rozhodně ocení hodně kontaktu se všemi členy rodiny. Obvykle vycházení se všemi svými vrstevnicemi, snesou se  dobře i se psy. Je to velmi milá kočka s bystrými smysly.

 

Popis těla

Typické rysy

Britská kočka patří do skupiny krátkosrstých koček(skupina III.). Je to středně velká až velká kočka. Jsou nápadné svou kulatou hlavou a velkýma, expresivníma očima. Mají svalnaté, zavalité tělo s širokou hrudí a velmi jemnou a pružnou srstí. Kocouři tohoto plemene  mohou vážit až 10kg, ale kočičky váží 5-7kg.

Hlava

Hlava je kulatá a masivní, s plnými tvářemi a širokou lebkou. Nos je krátký, široký s prohnutím. Brada je silná a dobře vyvinutá.

Oči

Jsou velké a kulaté, široce otevřené daleko od sebe posazené, mohou mít různé barvy(měděné nebo tmavě oranžové), modré, nestejná-(jedno modré, druhé oranžové nebo měděné), zelená  v závislosti na barvě srsti.

Uši

Mají malé, krátké a široce nasazené, na špičkách lehce zakulacené.

Tělo

Mají svalnaté, zavalité tělo se širokou hrudí, plece a hřbet je silné a mohutné.

Nohy a tlapky

Nohy mají krátké, silné s kulatými a pevnými tlapky.

Ocas

Mají silný krátký ocas se zakulacenou špičkou.

Srst

Hustě rostlá, krátká srst je na omak silná, pružná, nepřiléhavá s dobrou podsadou. Jemná textura.

Barva srst

Srst britské koček může mít velmi mnoho různých barev a kreseb.

Rozdělení barevných variet

EMS kódy